Acer Chromebook Tab 10
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera5 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSChrome OS
Sponsored
The Acer Chromebook Tab 10 is a tablet announced 2018. Key specs include a 9.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x Cortex-A53 & 2x Cortex-A72) chipset, a 5 MP main camera, and a 4500 mAh battery. AppsApk rates the Acer Chromebook Tab 10 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 238.3 x 172.2 x 9.9 mm (9.38 x 6.78 x 0.39 in) |
| Weight | 544.3 g (1.20 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Chrome OS |
| Chipset | Rockchip RK3399 |
| CPU | Hexa-core (4x Cortex-A53 & 2x Cortex-A72) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery (34 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Price | About 363 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Chromebook Tab 10 released?
The Acer Chromebook Tab 10 was announced 2018, March.
What is the Acer Chromebook Tab 10's display size?
The Acer Chromebook Tab 10 has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Chromebook Tab 10 have?
The Acer Chromebook Tab 10 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Acer Chromebook Tab 10 have?
The Acer Chromebook Tab 10 is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Acer Chromebook Tab 10 have?
The Acer Chromebook Tab 10 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Chromebook Tab 10 battery capacity?
The Acer Chromebook Tab 10 has a 4500 mAh battery.
Does the Acer Chromebook Tab 10 support 5G?
No, the Acer Chromebook Tab 10 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Acer Chromebook Tab 10 run?
The Acer Chromebook Tab 10 runs Chrome OS.
What is AppsApk's rating for the Acer Chromebook Tab 10?
AppsApk's editorial team rates the Acer Chromebook Tab 10 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.