Acer Iconia One 8 B1-820
6.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4550 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Acer Iconia One 8 B1-820 is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.33 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 4550 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Acer Iconia One 8 B1-820 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 213.9 x 127.7 x 9.5 mm (8.42 x 5.03 x 0.37 in) |
| Weight | 355 g (12.52 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3735G |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4550 mAh battery (17.2 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia One 8 B1-820 released?
The Acer Iconia One 8 B1-820 was announced 2015, April.
What is the Acer Iconia One 8 B1-820's display size?
The Acer Iconia One 8 B1-820 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia One 8 B1-820 have?
The Acer Iconia One 8 B1-820 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia One 8 B1-820 have?
The Acer Iconia One 8 B1-820 is available with 16GB / 1GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Acer Iconia One 8 B1-820 have?
The Acer Iconia One 8 B1-820 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Iconia One 8 B1-820 battery capacity?
The Acer Iconia One 8 B1-820 has a 4550 mAh battery.
Does the Acer Iconia One 8 B1-820 support 5G?
No, the Acer Iconia One 8 B1-820 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Acer Iconia One 8 B1-820 run?
The Acer Iconia One 8 B1-820 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia One 8 B1-820?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia One 8 B1-820 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN