| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - EMEA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2013, January. Released 2013, June |
| Status | Available. Released 2015, April |
| Dimensions | 245.2 x 146.4 x 7.9 mm (9.65 x 5.76 x 0.31 in) |
| Weight | 380 g (13.40 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.6 inches, 267.2 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4600 mAh battery |
| Colors | White, Dark grey |
| Price | About 250 EUR |