alcatel Idol 2 Mini S
2.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The alcatel Idol 2 Mini S is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the alcatel Idol 2 Mini S at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , GSM 900 / 1800 - 6036X |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 6036A, 6036X , HSDPA 850 / 900 / 2100 - 6036Y |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - 6036A, LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) - 6036X, LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - 6036Y |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 129.5 x 63.5 x 8.5 mm (5.10 x 2.5 x 0.33 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/1GB RAM (6036A,6036X), 8GB 1GB RAM (6036Y) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes (6036Y only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate, Chocolate, White, Hot pink, Cloudy |
| Models | 6036X, 6036A, 6036Y |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol 2 Mini S released?
The alcatel Idol 2 Mini S was announced 2014, February.
What is the alcatel Idol 2 Mini S's display size?
The alcatel Idol 2 Mini S has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol 2 Mini S have?
The alcatel Idol 2 Mini S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol 2 Mini S have?
The alcatel Idol 2 Mini S is available with 4GB / 1GB / 8GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol 2 Mini S have?
The alcatel Idol 2 Mini S features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Idol 2 Mini S battery capacity?
The alcatel Idol 2 Mini S has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Idol 2 Mini S support 5G?
No, the alcatel Idol 2 Mini S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Idol 2 Mini S run?
The alcatel Idol 2 Mini S runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol 2 Mini S?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol 2 Mini S at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.