| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2013, Q2 |
| Status | Available. Released 2013, Q2 |
| Dimensions | 192 x 117.6 x 11.3 mm (7.56 x 4.63 x 0.44 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| SIM | No |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Rochip RK2918 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | Vivante GC800 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.1GB user available), 1GB RAM |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 142 USD |