alcatel Pop S9
2.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.9 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The alcatel Pop S9 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.9 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the alcatel Pop S9 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - 7050Y , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700) - 7050W |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 84.4 x 8.6 mm (6.39 x 3.32 x 0.34 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~249 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| CPU | Android 4.3 (Jelly Bean) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue, Dark Chocolate, Dark Aubergine, White/ purple, green, red, orange, yellow back panels |
| Models | 7050Y, 7050W |
| Price | 308 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop S9 released?
The alcatel Pop S9 was announced 2014, February.
What is the alcatel Pop S9's display size?
The alcatel Pop S9 has a 5.9 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop S9 have?
The alcatel Pop S9 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop S9 have?
The alcatel Pop S9 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop S9 have?
The alcatel Pop S9 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Pop S9 battery capacity?
The alcatel Pop S9 has a 3400 mAh battery.
Does the alcatel Pop S9 support 5G?
No, the alcatel Pop S9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop S9 run?
The alcatel Pop S9 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop S9?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop S9 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.