alcatel One Touch Evo 7 HD
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 800×1280
- Camera3 MP
- Memory1 GB RAM
- BatteryBlack
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel One Touch Evo 7 HD is a tablet announced 2013. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.6 GHz chipset, a 3 MP main camera, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel One Touch Evo 7 HD at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 197 x 120 x 10 mm (7.76 x 4.72 x 0.39 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Non-removable Li-Ion battery |
BATTERY | |
| Charging | About 154 USD |
| Battery Type | Black, White |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Evo 7 HD released?
The alcatel One Touch Evo 7 HD was announced 2013, January. Released 2013, January.
What is the alcatel One Touch Evo 7 HD's display size?
The alcatel One Touch Evo 7 HD has a 7.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch Evo 7 HD have?
The alcatel One Touch Evo 7 HD comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch Evo 7 HD have?
The alcatel One Touch Evo 7 HD is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch Evo 7 HD have?
The alcatel One Touch Evo 7 HD features a 3 MP main camera. Specifications: 3 MP.
Does the alcatel One Touch Evo 7 HD support 5G?
No, the alcatel One Touch Evo 7 HD does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the alcatel One Touch Evo 7 HD run?
The alcatel One Touch Evo 7 HD runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Evo 7 HD?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Evo 7 HD at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.