| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
| Dimensions | 246.2 x 171.7 x 10.7 mm (9.69 x 6.76 x 0.42 in) |
| Weight | 505.2 g (1.11 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT8321A (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Black |
| Price | About 109 USD |