Allview Viva C703
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- CameraNo
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Allview Viva C703 is a tablet announced 2019. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 chipset, a 2000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Allview Viva C703 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 188.5 x 108.3 x 9.7 mm (7.42 x 4.26 x 0.38 in) |
| Weight | 242 g (8.54 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 0.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 50 EUR |
● Questions about this phone
When was the Allview Viva C703 released?
The Allview Viva C703 was announced 2019, October.
What is the Allview Viva C703's display size?
The Allview Viva C703 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Allview Viva C703 have?
The Allview Viva C703 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Allview Viva C703 have?
The Allview Viva C703 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What is the Allview Viva C703 battery capacity?
The Allview Viva C703 has a 2000 mAh battery.
Does the Allview Viva C703 support 5G?
No, the Allview Viva C703 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Allview Viva C703 run?
The Allview Viva C703 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Allview Viva C703?
AppsApk's editorial team rates the Allview Viva C703 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.