Allview P10 Max
5.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 480×960
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Allview P10 Max is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.99 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Allview P10 Max at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 160.7 x 77.7 x 8.3 mm (6.33 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~179 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Po 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue Purple |
| Price | About 74 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview P10 Max released?
The Allview P10 Max was announced 2019, April.
What is the Allview P10 Max's display size?
The Allview P10 Max has a 5.99 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Allview P10 Max have?
The Allview P10 Max comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Allview P10 Max have?
The Allview P10 Max is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Allview P10 Max have?
The Allview P10 Max features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Allview P10 Max battery capacity?
The Allview P10 Max has a 3200 mAh battery.
Does the Allview P10 Max support 5G?
No, the Allview P10 Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Allview P10 Max run?
The Allview P10 Max runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Allview P10 Max?
AppsApk's editorial team rates the Allview P10 Max at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.