Allview Wi7
5.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Allview Wi7 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.33 GHz chipset, a 2 MP main camera, and a 2400 mAh battery. AppsApk rates the Allview Wi7 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 194 x 107 x 9.7 mm (7.64 x 4.21 x 0.38 in) |
| Weight | 283.7 g (10.02 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Intel Atom Z3735G |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 79 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview Wi7 released?
The Allview Wi7 was announced 2014, November.
What is the Allview Wi7's display size?
The Allview Wi7 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Allview Wi7 have?
The Allview Wi7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Allview Wi7 have?
The Allview Wi7 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Allview Wi7 have?
The Allview Wi7 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Allview Wi7 battery capacity?
The Allview Wi7 has a 2400 mAh battery.
Does the Allview Wi7 support 5G?
No, the Allview Wi7 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Allview Wi7 run?
The Allview Wi7 runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Allview Wi7?
AppsApk's editorial team rates the Allview Wi7 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.