| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Dimensions | 258 x 173 x 10.3 mm (10.16 x 6.81 x 0.41 in) |
| Weight | 625.7 g (1.38 lb) |
| SIM | No |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Intel Atom Z3735F |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 239 USD |