Allview Wi8G
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3800 mAh
- OSMicrosoft Windows 10
Sponsored
The Allview Wi8G is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.33 GHz chipset, a 2 MP main camera, and a 3800 mAh battery. AppsApk rates the Allview Wi8G at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 206.5 x 122.8 x 9.1 mm (8.13 x 4.83 x 0.36 in) |
| Weight | 351 g (12.38 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Intel Atom Z3735G |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 159 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview Wi8G released?
The Allview Wi8G was announced 2014, December.
What is the Allview Wi8G's display size?
The Allview Wi8G has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Allview Wi8G have?
The Allview Wi8G comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Allview Wi8G have?
The Allview Wi8G is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Allview Wi8G have?
The Allview Wi8G features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Allview Wi8G battery capacity?
The Allview Wi8G has a 3800 mAh battery.
Does the Allview Wi8G support 5G?
No, the Allview Wi8G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Allview Wi8G run?
The Allview Wi8G runs Microsoft Windows 10.
What is AppsApk's rating for the Allview Wi8G?
AppsApk's editorial team rates the Allview Wi8G at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.