| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
| Dimensions | 188 x 108 x 9 mm (7.40 x 4.25 x 0.35 in) |
| Weight | 265 g (9.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8732 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM Radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | About 240 USD |