Allview Viva Home
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display17.3 inches · 1080×1920
- CameraNo
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Allview Viva Home is a tablet announced 2019. Key specs include a 17.3 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Allview Viva Home at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 418.5 x 266.3 x 19.5 mm (16.48 x 10.48 x 0.77 in) |
| Weight | 2018.3 g (4.45 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 17.3 inches, 825.1 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~127 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT8163 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview Viva Home released?
The Allview Viva Home was announced 2019, July.
What is the Allview Viva Home's display size?
The Allview Viva Home has a 17.3 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Allview Viva Home have?
The Allview Viva Home comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Allview Viva Home have?
The Allview Viva Home is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What is the Allview Viva Home battery capacity?
The Allview Viva Home has a 5000 mAh battery.
Does the Allview Viva Home support 5G?
No, the Allview Viva Home does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Allview Viva Home run?
The Allview Viva Home runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Allview Viva Home?
AppsApk's editorial team rates the Allview Viva Home at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.