Allview V4 Viper
5.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1520
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Allview V4 Viper is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 2700 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Allview V4 Viper at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 145.8 x 70.9 x 8.5 mm (5.74 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 81.1 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP, AF 0.3 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Red |
| Price | About 111 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview V4 Viper released?
The Allview V4 Viper was announced 2019, September.
What is the Allview V4 Viper's display size?
The Allview V4 Viper has a 5.7 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Allview V4 Viper have?
The Allview V4 Viper comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Allview V4 Viper have?
The Allview V4 Viper is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Allview V4 Viper have?
The Allview V4 Viper features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Allview V4 Viper battery capacity?
The Allview V4 Viper has a 2700 mAh battery.
Does the Allview V4 Viper support 5G?
No, the Allview V4 Viper does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Allview V4 Viper run?
The Allview V4 Viper runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Allview V4 Viper?
AppsApk's editorial team rates the Allview V4 Viper at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.