| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46(5200), 66(1700/2100), 71(600) - A2013 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
| Dimensions | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm (9.75 x 7.03 x 0.23 in) |
| Weight | 468 g (1.03 lb) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 11.0 inches, 366.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1668 x 2388 pixels (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| OS | iOS 12, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A12X Bionic (7 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (7-core graphics) |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM, 1TB 6GB RAM |
| Single | 12 MP, f/1.8, 29mm (standard), 1/3", 1.22µm, PDAF |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack |
No Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| Radio | No |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7812 mAh battery (29.45 Wh) |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Colors | Silver, Space Gray |
| Price | About 967 USD |