Apple iPad Air
7.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery8600 mAh
- OSiOS 7
Sponsored
The Apple iPad Air is a tablet announced 2013. Key specs include a 9.7 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) chipset, a 5 MP main camera, and a 8600 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad Air at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
display
8.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released November 2013 |
BODY | |
| Dimensions | 240 x 169.5 x 7.5 mm (9.45 x 6.67 x 0.30 in) |
| Weight | 469 g (Wi-Fi) / 478 g (3G/LTE) (1.03 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 7, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A7 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| GPU | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM, 128GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4, 33mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (3G/LTE model only) |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 8600 mAh battery (32.4 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver |
| Price | About 385 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad Air released?
The Apple iPad Air was announced 2013, October.
What is the Apple iPad Air's display size?
The Apple iPad Air has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad Air have?
The Apple iPad Air comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad Air have?
The Apple iPad Air is available with 16GB / 1GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad Air have?
The Apple iPad Air features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Apple iPad Air battery capacity?
The Apple iPad Air has a 8600 mAh battery.
Does the Apple iPad Air support 5G?
No, the Apple iPad Air does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPad Air run?
The Apple iPad Air runs iOS 7.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad Air?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad Air at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.