| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, November |
| Dimensions | 305.7 x 220.6 x 6.9 mm (12.04 x 8.69 x 0.27 in) |
| Weight | 713 g (Wi-Fi) / 723 g (LTE) (1.57 lb) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 12.9 inches, 519.2 cm2 (~77.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2048 x 2732 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| OS | iOS 9, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A9X (16 nm) |
| CPU | Dual-core 2.26 GHz (Twister) |
| GPU | PowerVR Series 7 (12-core graphics) |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 1.2 MP |
| Features | face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 3.0, proprietary reversible connector; magnetic connector |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 10,307 mAh battery (38.8 Wh) |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Models | A1584, A1652 |
| Price | About 937 USD |