Apple iPad Pro 11
1.0/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display11.0 inches · 1668×2388
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery7812 mAh
- OSiOS 12
Sponsored
The Apple iPad Pro 11 is a tablet announced 2018. Key specs include a 11.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) chipset, a 12 MP main camera, and a 7812 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad Pro 11 at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
display
1.0
design
1.0
connectivity
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46(5200), 66(1700/2100), 71(600) - A2013 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm (9.75 x 7.03 x 0.23 in) |
| Weight | 468 g (1.03 lb) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 11.0 inches, 366.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1668 x 2388 pixels (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 12, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A12X Bionic (7 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (7-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM, 1TB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, 29mm (standard), 1/3", 1.22µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only)"; |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7812 mAh battery (29.45 Wh) |
MISC | |
| Colors | Silver, Space Gray |
| Price | About 967 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad Pro 11 released?
The Apple iPad Pro 11 was announced 2018, October.
What is the Apple iPad Pro 11's display size?
The Apple iPad Pro 11 has a 11.0 inches display with 1668 x 2388 pixels (~265 ppi density) resolution.
How much RAM does the Apple iPad Pro 11 have?
The Apple iPad Pro 11 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad Pro 11 have?
The Apple iPad Pro 11 is available with 64GB / 4GB / 256GB / 512GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad Pro 11 have?
The Apple iPad Pro 11 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Apple iPad Pro 11 battery capacity?
The Apple iPad Pro 11 has a 7812 mAh battery.
Does the Apple iPad Pro 11 support 5G?
No, the Apple iPad Pro 11 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPad Pro 11 run?
The Apple iPad Pro 11 runs iOS 12.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad Pro 11?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad Pro 11 at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.