| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - A1490 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
| Dimensions | 203.2 x 134.8 x 6.1 mm (8.0 x 5.31 x 0.24 in) |
| Weight | 299 g (Wi-Fi) / 304 g (3G/LTE) (10.55 oz) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| OS | iOS 9, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A8 (20 nm) |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Typhoon |
| GPU | PowerVR GX6450 (quad-core graphics) |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.4, 32mm (standard), 1.12µm, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Features | HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (3G/LTE model only) |
| Radio | No |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5124 mAh battery (19.1 Wh) |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Models | A1538, A1550 |
| Price | About 396 USD |