Apple iPad mini Wi-Fi
7.3/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2012Discontinued
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.9 inches · 768×1024
- Camera5 MP
- Memory16 GB
- Battery4490 mAh
- OSiOS 6
Sponsored
The Apple iPad mini Wi-Fi is a tablet announced 2012. Key specs include a 7.9 inches display, up to 16GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, and a 4490 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad mini Wi-Fi at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
display
8.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 200 x 134.7 x 7.2 mm (7.87 x 5.30 x 0.28 in) |
| Weight | 308 g (10.86 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 6, upgradable to iOS 9.3.5 |
| Chipset | Apple A5 (45 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX543MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM, 32GB 512MB RAM, 64GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Face detection, FaceTime over Wi-Fi |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4490 mAh battery (16.7 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black/Slate, White/Silver |
| Price | About 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad mini Wi-Fi released?
The Apple iPad mini Wi-Fi was announced 2012, October. Released 2012, November.
What is the Apple iPad mini Wi-Fi's display size?
The Apple iPad mini Wi-Fi has a 7.9 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much storage does the Apple iPad mini Wi-Fi have?
The Apple iPad mini Wi-Fi is available with 16GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad mini Wi-Fi have?
The Apple iPad mini Wi-Fi features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Apple iPad mini Wi-Fi battery capacity?
The Apple iPad mini Wi-Fi has a 4490 mAh battery.
Does the Apple iPad mini Wi-Fi support 5G?
No, the Apple iPad mini Wi-Fi does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Apple iPad mini Wi-Fi run?
The Apple iPad mini Wi-Fi runs iOS 6.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad mini Wi-Fi?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad mini Wi-Fi at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.