Apple iPhone 6 Plus
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2915 mAh
- OSiOS 8
Sponsored
The Apple iPhone 6 Plus is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.4 GHz Typhoon (ARM v8-based) chipset, a 8 MP main camera, and a 2915 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 6 Plus at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1522 (GSM), A1522 (CDMA), A1524 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - A1522 (GSM), A1522 (CDMA), A1524 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700) - A1522 GSM, A1522 CDMA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.1 x 77.8 x 7.1 mm (6.22 x 3.06 x 0.28 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 8, upgradable to iOS 12.4 |
| Chipset | Apple A8 (20 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Typhoon (ARM v8-based) |
| GPU | PowerVR GX6450 (quad-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM, 128GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.5µm, PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 16-bit/44.1kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes (Apple Pay only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2915 mAh battery (11.1 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Price | About 153 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 6 Plus released?
The Apple iPhone 6 Plus was announced 2014, September.
What is the Apple iPhone 6 Plus's display size?
The Apple iPhone 6 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 6 Plus have?
The Apple iPhone 6 Plus comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 6 Plus have?
The Apple iPhone 6 Plus is available with 16GB / 1GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 6 Plus have?
The Apple iPhone 6 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPhone 6 Plus battery capacity?
The Apple iPhone 6 Plus has a 2915 mAh battery.
Does the Apple iPhone 6 Plus support 5G?
No, the Apple iPhone 6 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 6 Plus run?
The Apple iPhone 6 Plus runs iOS 8.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 6 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 6 Plus at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN