Apple iPhone 7 Plus
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSiOS 10.0.1
Sponsored
The Apple iPhone 7 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) chipset, and a 2900 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 7 Plus at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1661, A1784 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - A1661, A1784 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 27(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - A1661, A1784 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.2 x 77.9 x 7.3 mm (6.23 x 3.07 x 0.29 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, body |
DISPLAY | |
| Type | Retina IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 10.0.1, upgradable to iOS 13.2 |
| Chipset | Apple A10 Fusion (16 nm) |
| CPU | Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) |
| GPU | PowerVR Series7XT Plus (six-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 128GB 3GB RAM, 256GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/3", PDAF, OIS 12 MP, f/2.8, 56mm (telephoto), 1/3.6", AF, 2x optical zoom |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Face detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery (11.1 Wh) |
MISC | |
| Colors | Jet Black, Black, Silver, Gold, Rose Gold, Red |
| Models | A1661, A1784, A1785, A1786 |
| Price | About 299 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 7 Plus released?
The Apple iPhone 7 Plus was announced 2016, September.
What is the Apple iPhone 7 Plus's display size?
The Apple iPhone 7 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 7 Plus have?
The Apple iPhone 7 Plus comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 7 Plus have?
The Apple iPhone 7 Plus is available with 32GB / 3GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 7 Plus have?
The Apple iPhone 7 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Apple iPhone 7 Plus battery capacity?
The Apple iPhone 7 Plus has a 2900 mAh battery.
Does the Apple iPhone 7 Plus support 5G?
No, the Apple iPhone 7 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 7 Plus run?
The Apple iPhone 7 Plus runs iOS 10.0.1.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 7 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 7 Plus at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.