| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Z170CG |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
| Dimensions | 189 x 108 x 8.4 mm (7.44 x 4.25 x 0.33 in) |
| Weight | 265 g (9.35 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom x3-C3200 |
| CPU | Quad-core |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, f/2.0 or 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes DTS sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3450 mAh battery (13 Wh) |
| Colors | Black, White, Red, Aurora Metallic |
| Price | About 140 EUR |