Asus Zenfone 5z ZS620KL
8.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 1080×2246
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Asus Zenfone 5z ZS620KL is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 5z ZS620KL at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - B version, C version |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - B version, C version |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 75.7 x 7.9 mm (6.02 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); ZenUI 5 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF, 4-axis OIS 8 MP, f/2.0, 12mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm, no AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic DTS Headphone X |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue, Meteor Silver |
| Models | Z01RD |
| Price | About 348 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 5z ZS620KL released?
The Asus Zenfone 5z ZS620KL was announced 2018, February.
What is the Asus Zenfone 5z ZS620KL's display size?
The Asus Zenfone 5z ZS620KL has a 6.2 inches display with 1080 x 2246 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 5z ZS620KL have?
The Asus Zenfone 5z ZS620KL is available with 4 GB or 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 5z ZS620KL have?
The Asus Zenfone 5z ZS620KL is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 5z ZS620KL have?
The Asus Zenfone 5z ZS620KL features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Asus Zenfone 5z ZS620KL battery capacity?
The Asus Zenfone 5z ZS620KL has a 3300 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 5z ZS620KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 5z ZS620KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 5z ZS620KL run?
The Asus Zenfone 5z ZS620KL runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 5z ZS620KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 5z ZS620KL at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN