Asus Zenfone Max ZC550KL (2016)
6.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
8.0
design
5.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 77.5 x 10.6 mm (6.14 x 3.05 x 0.42 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Orange, Blue |
| Models | Z010DD |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) released?
The Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) was announced 2016, May.
What is the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016)'s display size?
The Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) have?
The Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) have?
The Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) is available with 32GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) have?
The Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) battery capacity?
The Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) has a 5000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) support 5G?
No, the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) run?
The Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.