| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
| Dimensions | 196 x 110.6 x 7.9 mm (7.72 x 4.35 x 0.31 in) |
| Weight | 280 g (9.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2520 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3950 mAh battery (15 Wh) |
| Colors | Black, White, Gold, Red |
| Price | About 176 USD |