Asus Zenfone Go ZB500KL
6.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenfone Go ZB500KL is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenfone Go ZB500KL at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 28(700), 38(2600), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 143.7 x 70.9 x 11.3 mm (5.66 x 2.79 x 0.44 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glacier Gray, Sheer Gold, Silver Blue, Glamour Red, Charcoal Black, Pearl White |
| Models | X00AD, X00BD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Go ZB500KL released?
The Asus Zenfone Go ZB500KL was announced 2016, October.
What is the Asus Zenfone Go ZB500KL's display size?
The Asus Zenfone Go ZB500KL has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Go ZB500KL have?
The Asus Zenfone Go ZB500KL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Go ZB500KL have?
The Asus Zenfone Go ZB500KL is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Go ZB500KL have?
The Asus Zenfone Go ZB500KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Go ZB500KL battery capacity?
The Asus Zenfone Go ZB500KL has a 2600 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Go ZB500KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Go ZB500KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Go ZB500KL run?
The Asus Zenfone Go ZB500KL runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Go ZB500KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Go ZB500KL at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.