Asus Pegasus
5.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Asus Pegasus is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Asus Pegasus at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | TD-SCDMA, TD-LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 73 x 9.9 mm (5.75 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6732 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Gold |
| Models | X003 |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Pegasus released?
The Asus Pegasus was announced 2014, December.
What is the Asus Pegasus's display size?
The Asus Pegasus has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Pegasus have?
The Asus Pegasus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Pegasus have?
The Asus Pegasus is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Asus Pegasus have?
The Asus Pegasus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Pegasus battery capacity?
The Asus Pegasus has a 2500 mAh battery.
Does the Asus Pegasus support 5G?
No, the Asus Pegasus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / LTE.
What operating system does the Asus Pegasus run?
The Asus Pegasus runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Pegasus?
AppsApk's editorial team rates the Asus Pegasus at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.