Asus Zenpad 10 Z300M
1.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4890 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenpad 10 Z300M is a tablet announced 2016. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4890 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenpad 10 Z300M at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 251.6 x 172 x 7.9 mm (9.91 x 6.77 x 0.31 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8163 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS HD sound DTS Headphone X |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, aptX |
| GPS | Yes, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4890 mAh battery (18 Wh) |
MISC | |
| Colors | Dark Gray, Pearl White, Rose Gold |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad 10 Z300M released?
The Asus Zenpad 10 Z300M was announced 2016, May.
What is the Asus Zenpad 10 Z300M's display size?
The Asus Zenpad 10 Z300M has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad 10 Z300M have?
The Asus Zenpad 10 Z300M comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad 10 Z300M have?
The Asus Zenpad 10 Z300M is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad 10 Z300M have?
The Asus Zenpad 10 Z300M features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus Zenpad 10 Z300M battery capacity?
The Asus Zenpad 10 Z300M has a 4890 mAh battery.
Does the Asus Zenpad 10 Z300M support 5G?
No, the Asus Zenpad 10 Z300M does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Asus Zenpad 10 Z300M run?
The Asus Zenpad 10 Z300M runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad 10 Z300M?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad 10 Z300M at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.