| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Dimensions | 256 x 174 x 9.9 mm (10.08 x 6.85 x 0.39 in) |
| Weight | 525 g (1.16 lb) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP or 2 MP |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery (19 Wh) |
| Colors | White, Black |
| Price | About 220 USD |