Asus Zenfone 3 ZE520KL
6.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 6.1
Sponsored
The Asus Zenfone 3 ZE520KL is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 6.1. AppsApk rates the Asus Zenfone 3 ZE520KL at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 - Taiwan , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global , HSDPA 850 / 900 / 2100 - India , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Brazil |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Taiwan , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300) - India , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 28(700) - Brazil |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps (Global) or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps (TW/HK/SG/PH) |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 74 x 7.7 mm (5.78 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super IPS+ capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to 7 (Nougat); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sapphire Black, Moonlight White, Shimmer Gold |
| Models | Z017DB, Z017D, Z017DA, Z017DC |
| Price | 308 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 3 ZE520KL released?
The Asus Zenfone 3 ZE520KL was announced 2016, July.
What is the Asus Zenfone 3 ZE520KL's display size?
The Asus Zenfone 3 ZE520KL has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 3 ZE520KL have?
The Asus Zenfone 3 ZE520KL is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 3 ZE520KL have?
The Asus Zenfone 3 ZE520KL is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 3 ZE520KL have?
The Asus Zenfone 3 ZE520KL features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Asus Zenfone 3 ZE520KL battery capacity?
The Asus Zenfone 3 ZE520KL has a 2600 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 3 ZE520KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 3 ZE520KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 3 ZE520KL run?
The Asus Zenfone 3 ZE520KL runs Android 6.1 (full: Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 3 ZE520KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 3 ZE520KL at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.