Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- CameraDual-LED dual-tone flash
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 6(900), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 28(700) - Taiwan , LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 152.5 x 77.2 x 10.8 mm (6.00 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) , Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 306 Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, Laser AF |
| Dual | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Silver, Gold |
| Models | Z00LD, Z00LDD |
| Price | 242 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL released?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL was announced 2015, August.
What is the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL's display size?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What is the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL battery capacity?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL run?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.