Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4130 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Mediatek MT6750T (28 nm) chipset, a 4130 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 73 x 8.8 mm (6.01 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat); ZenUI 4 |
| Chipset | Mediatek MT6750T (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, 35mm (standard), PDAF 8 MP, 17mm (ultrawide), no AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4130 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sunlight Gold, Azure Silver, Deepsea Black |
| Models | X018D |
| Price | About 181 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL released?
The Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL was announced 2017, November.
What is the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL's display size?
The Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL has a 5.7 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL have?
The Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL have?
The Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL have?
The Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL battery capacity?
The Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL has a 4130 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL support 5G?
No, the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL run?
The Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.