| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 189.3 x 113.7 x 9.6 mm (7.45 x 4.48 x 0.38 in) |
| Weight | 295 g (10.41 oz) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3745 |
| CPU | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3950 mAh battery (15 Wh) |
| Colors | Black, White, Red, Blue, Yellow |
| Price | About 143 USD |