Asus Zenfone Zoom ZX550
7.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone Zoom ZX550 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone Zoom ZX550 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 28(700), 29(700) , LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 78.8 x 12 mm (6.26 x 3.10 x 0.47 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop); ZenUI |
| Chipset | Intel Atom Z3580 |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Periscope zoom 13 MP: 28mm, f/2.7 - 84mm, f/4.8; Laser AF, OIS, 3x optical zoom |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Meteorite black, Glacier white |
| Price | 440 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Zoom ZX550 released?
The Asus Zenfone Zoom ZX550 was announced 2015, January.
What is the Asus Zenfone Zoom ZX550's display size?
The Asus Zenfone Zoom ZX550 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Zoom ZX550 have?
The Asus Zenfone Zoom ZX550 is available with 2 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Zoom ZX550 have?
The Asus Zenfone Zoom ZX550 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Zoom ZX550 have?
The Asus Zenfone Zoom ZX550 features a 13 MP main camera. Specifications: Periscope zoom 13 MP: 28mm.
What is the Asus Zenfone Zoom ZX550 battery capacity?
The Asus Zenfone Zoom ZX550 has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Zoom ZX550 support 5G?
No, the Asus Zenfone Zoom ZX550 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Zoom ZX550 run?
The Asus Zenfone Zoom ZX550 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Zoom ZX550?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Zoom ZX550 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.