Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL
8.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.26 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
10.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 157.9 x 75.5 x 8.5 mm (6.22 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25μm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13MP, f/2.0, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Titanium |
| Models | X01BDA, Zenfone Max Pro M2 |
| Price | About 195 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL released?
The Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL was announced 2018, December.
What is the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL's display size?
The Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL has a 6.26 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL have?
The Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL is available with 3 GB or 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL have?
The Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL have?
The Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL battery capacity?
The Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL has a 5000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL run?
The Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Max Pro (M2) ZB631KL at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.