Asus Zenfone 5 ZE620KL
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 1080×2246
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Asus Zenfone 5 ZE620KL is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core Kryo 260 chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 5 ZE620KL at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 - A version, B version |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - A version |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 75.7 x 7.7 mm (6.02 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); ZenUI 5 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF, 4-axis OIS 8 MP, f/2.0, 12mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm, no AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic DTS Headphone X |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue, Meteor Silver |
| Models | X00QD |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 5 ZE620KL released?
The Asus Zenfone 5 ZE620KL was announced 2018, February.
What is the Asus Zenfone 5 ZE620KL's display size?
The Asus Zenfone 5 ZE620KL has a 6.2 inches display with 1080 x 2246 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 5 ZE620KL have?
The Asus Zenfone 5 ZE620KL is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 5 ZE620KL have?
The Asus Zenfone 5 ZE620KL is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 5 ZE620KL have?
The Asus Zenfone 5 ZE620KL features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Asus Zenfone 5 ZE620KL battery capacity?
The Asus Zenfone 5 ZE620KL has a 3300 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 5 ZE620KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 5 ZE620KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 5 ZE620KL run?
The Asus Zenfone 5 ZE620KL runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 5 ZE620KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 5 ZE620KL at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN