| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
| Dimensions | 251.6 x 172 x 7.9 mm (9.91 x 6.77 x 0.31 in) |
| Weight | 510 g (1.12 lb) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom x3-C3200 |
| CPU | Quad-core |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single |
5 MP, AF 2 MP, no AF |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
| Video | VGA |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes DTS sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4890 mAh battery (18 Wh) |
| Colors | Black, White, Aurora Metallic |
| Price | About 176 USD |