Asus ZenFone Live (L2)
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Asus ZenFone Live (L2) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Asus ZenFone Live (L2) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
8.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 71.8 x 8.2 mm (5.80 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition); ZenUI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP or 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Rocket Red, Cosmic Blue |
| Price | About 90 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus ZenFone Live (L2) released?
The Asus ZenFone Live (L2) was announced 2019, April.
What is the Asus ZenFone Live (L2)'s display size?
The Asus ZenFone Live (L2) has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Asus ZenFone Live (L2) have?
The Asus ZenFone Live (L2) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus ZenFone Live (L2) have?
The Asus ZenFone Live (L2) is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus ZenFone Live (L2) have?
The Asus ZenFone Live (L2) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP or 13 MP.
What is the Asus ZenFone Live (L2) battery capacity?
The Asus ZenFone Live (L2) has a 3000 mAh battery.
Does the Asus ZenFone Live (L2) support 5G?
No, the Asus ZenFone Live (L2) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus ZenFone Live (L2) run?
The Asus ZenFone Live (L2) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Asus ZenFone Live (L2)?
AppsApk's editorial team rates the Asus ZenFone Live (L2) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN