| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, March |
| Dimensions | 200.3 x 136.3 x 8 mm (7.89 x 5.37 x 0.31 in) |
| Weight | 313 g (11.04 oz) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.85 inches, 190.8 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Allwinner A31 |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3800 mAh battery |
| Colors | Silver |
| Price | About 132 USD |