HP Slate 17
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display17.3 inches · 1080×1920
- Camera0.9 MP
- Memory2 GB RAM
- BatteryNon-removable Li-Po battery (43 Wh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HP Slate 17 is a tablet announced 2014. Key specs include a 17.3 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Dual-core 1.58 GHz chipset, a 0.9 MP main camera, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HP Slate 17 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 418.1 x 283.2 x 15.8 mm (16.46 x 11.15 x 0.62 in) |
| Weight | 2005 g (4.42 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 17.3 inches, 825.1 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~127 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Celeron N2807 |
| CPU | Dual-core 1.58 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot); SD cards |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 0.9 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | USB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery (43 Wh, 3-cell) |
MISC | |
| Colors | Snow White, Sweet Yellow |
| Price | About 408 USD |
● Questions about this phone
When was the HP Slate 17 released?
The HP Slate 17 was announced 2014, September.
What is the HP Slate 17's display size?
The HP Slate 17 has a 17.3 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HP Slate 17 have?
The HP Slate 17 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HP Slate 17 have?
The HP Slate 17 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HP Slate 17 have?
The HP Slate 17 features a 0.9 MP main camera. Specifications: 0.9 MP.
Does the HP Slate 17 support 5G?
No, the HP Slate 17 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the HP Slate 17 run?
The HP Slate 17 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HP Slate 17?
AppsApk's editorial team rates the HP Slate 17 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.