HP Pro Slate 12
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display12.3 inches · 1200×1600
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- BatteryNon-removable Li-Po battery (21 Wh)
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HP Pro Slate 12 is a tablet announced 2015. Key specs include a 12.3 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 8 MP main camera, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HP Pro Slate 12 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 300.3 x 222 x 8 mm (11.82 x 8.74 x 0.31 in) |
| Weight | 850 g (1.87 lb) |
| Build | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 12.3 inches, 468.5 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1600 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Protection | Corning Concore Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS Sound+ |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery (21 Wh) |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 541 USD |
● Questions about this phone
When was the HP Pro Slate 12 released?
The HP Pro Slate 12 was announced 2015, January. Released 2015, January.
What is the HP Pro Slate 12's display size?
The HP Pro Slate 12 has a 12.3 inches display with 1200 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the HP Pro Slate 12 have?
The HP Pro Slate 12 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HP Pro Slate 12 have?
The HP Pro Slate 12 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HP Pro Slate 12 have?
The HP Pro Slate 12 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
Does the HP Pro Slate 12 support 5G?
No, the HP Pro Slate 12 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HP Pro Slate 12 run?
The HP Pro Slate 12 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HP Pro Slate 12?
AppsApk's editorial team rates the HP Pro Slate 12 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.