| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
| Dimensions | 192.5 x 121.9 x 8.1 mm (7.58 x 4.80 x 0.32 in) |
| Weight | 294.8 g (10.37 oz) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Allwinner A31 |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
| Colors | Silver |
| Price | About 77 USD |