HP Veer 4G
4.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.6 inches · 400
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery910 mAh
- OSHP webOS 2.1
Sponsored
The HP Veer 4G is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.6 inches display, up to 8GB storage, a 800 MHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, and a 910 mAh battery. AppsApk rates the HP Veer 4G at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, May. Released 2011, May 15th |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 84 x 54.5 x 15.1 mm (3.31 x 2.15 x 0.59 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 21.3 cm2 (~46.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 400 |
PLATFORM | |
| OS | HP webOS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM7230 |
| CPU | 800 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB (6.1GB user available) |
MAIN CAMERA | |
| Features | fixed focus |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 910 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, black |
| Price | About 357 USD |
● Questions about this phone
When was the HP Veer 4G released?
The HP Veer 4G was announced 2011, May. Released 2011, May 15th.
What is the HP Veer 4G's display size?
The HP Veer 4G has a 2.6 inches display with 400 resolution.
How much storage does the HP Veer 4G have?
The HP Veer 4G is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HP Veer 4G have?
The HP Veer 4G features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HP Veer 4G battery capacity?
The HP Veer 4G has a 910 mAh battery.
Does the HP Veer 4G support 5G?
No, the HP Veer 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HP Veer 4G run?
The HP Veer 4G runs HP webOS 2.1.
What is AppsApk's rating for the HP Veer 4G?
AppsApk's editorial team rates the HP Veer 4G at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN