HP 10 Plus
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1920×1200
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery7700 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HP 10 Plus is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 7700 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HP 10 Plus at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 265 x 175 x 9.5 mm (10.43 x 6.89 x 0.37 in) |
| Weight | 660 g (1.46 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Quad-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7700 mAh battery (28 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 280 USD |
● Questions about this phone
When was the HP 10 Plus released?
The HP 10 Plus was announced 2014.
What is the HP 10 Plus's display size?
The HP 10 Plus has a 10.1 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the HP 10 Plus have?
The HP 10 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HP 10 Plus have?
The HP 10 Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HP 10 Plus have?
The HP 10 Plus features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HP 10 Plus battery capacity?
The HP 10 Plus has a 7700 mAh battery.
Does the HP 10 Plus support 5G?
No, the HP 10 Plus does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the HP 10 Plus run?
The HP 10 Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HP 10 Plus?
AppsApk's editorial team rates the HP 10 Plus at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.