| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
| Dimensions | 280 x 182 x 14.4 mm (11.02 x 7.17 x 0.57 in) |
| Weight | 855 g (1.88 lb) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3735G |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 5 MP, AF or 2 MP, AF |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP or 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes DTS Sound+ |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 8380 mAh battery (28.5 Wh) |
| Colors | Black |
| Price | About 265 USD |