| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2015, January. Released 2015, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 300.3 x 222 x 8 mm (11.82 x 8.74 x 0.31 in) |
| Weight | 850 g (1.87 lb) |
| Build | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 12.3 inches, 468.5 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1600 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Protection | Corning Concore Glass |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes DTS Sound+ |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery (21 Wh) |
| Colors | Silver |
| Price | About 541 USD |