HP Pro Slate 10 EE G1
6.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery8380 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HP Pro Slate 10 EE G1 is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.33 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 8380 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HP Pro Slate 10 EE G1 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 280 x 182 x 14.4 mm (11.02 x 7.17 x 0.57 in) |
| Weight | 855 g (1.88 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3735G |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF or 2 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP or 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS Sound+ |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 8380 mAh battery (28.5 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 265 USD |
● Questions about this phone
When was the HP Pro Slate 10 EE G1 released?
The HP Pro Slate 10 EE G1 was announced 2015, January.
What is the HP Pro Slate 10 EE G1's display size?
The HP Pro Slate 10 EE G1 has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HP Pro Slate 10 EE G1 have?
The HP Pro Slate 10 EE G1 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the HP Pro Slate 10 EE G1 have?
The HP Pro Slate 10 EE G1 is available with 16GB / 1GB / 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HP Pro Slate 10 EE G1 have?
The HP Pro Slate 10 EE G1 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HP Pro Slate 10 EE G1 battery capacity?
The HP Pro Slate 10 EE G1 has a 8380 mAh battery.
Does the HP Pro Slate 10 EE G1 support 5G?
No, the HP Pro Slate 10 EE G1 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the HP Pro Slate 10 EE G1 run?
The HP Pro Slate 10 EE G1 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HP Pro Slate 10 EE G1?
AppsApk's editorial team rates the HP Pro Slate 10 EE G1 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN